Sprowadzając samochód z zagranicy, musimy mieć świadomość, że kupno samochodu przebiega nieco inaczej niż zakup auta na polskim rynku. Podstawą jest tu akcyza na samochód, którą musimy opłacić w pierwszej kolejności. Czym jest akcyza na samochód i ile wynosi?

Czym jest akcyza na samochód?

Samochody z poza granic Polski cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W ostatnich latach najwięcej samochodów „przyjechało” do nas z Niemiec, ale też Francji czy Belgii. Nierzadko okazuje się również, że sprowadzenie samochodu z obcego kraju jest finansowo równe do kupna samochodu w Polsce. Atutem jest fakt, że zagraniczne samochody nierzadko są w znacznie lepszym stanie technicznym.

Czym jest akcyza na samochód? To nic innego, jak podatek, który teoretycznie ma zniechęcić do zakupów poza granicami kraju. Dawniej akcyza nazywana była podatkiem od luksusu. Dzisiaj jednak nadal samochody możemy kupić znacznie taniej za granicą. Akcyza na samochód próbuje wyrównać różnicę w cenie. Akcyza na samochód dotyczy samochodów niezarejestrowanych na teren Polski, jak również pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego wcześniej samochodu. Oznacza to, że akcyza dotyczy samochodów osobowych. Nie ma znaczenia, czy samochody są nowe czy używane – akcyza musi zostać opłacona. Opłacona akcyza jest niezbędna do rozpoczęcia procesu rejestracji samochodu w Polsce. dokument ten jest wymagany podczas składania dokumentów z urzędzie komunikacji.

Ile wynosi akcyza na samochód?

Akcyza nie jest kwotą stałą – wynika ona przede wszystkim z pojemności silnika zakupionego samochodu oraz tego, za jaką kwotę został on kupiony. Samochody o pojemności silnika do 2000cm3 objęte są akcyzą 3,1%. W przypadku samochodów w których pojemność silnika przekracza 2000cm3, akcyza będzie wynosiła 18,6%.

Author

Comments are closed.

Záhrada za domom – inšpirácie Ochranné kryty na záhradné grily a ohniská  https://xann.pl/sitemap