Planujesz założenie własnej działalności gospodarczej, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dowiedz się, jakie kroki są niezbędne na początku przygody z nowym biznesem i o czym należy pamiętać.
Kto może założyć działalność gospodarczą?
Jednym z głównych celów prowadzenia działalności gospodarczej jest osiąganie wysokich wyników finansowych. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego osoby decydują się na założenie firmy. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z ogromną satysfakcją zawodową, a także nawiązywaniem wielu ciekawych i przydatnych na drodze zawodowej znajomości. Jest to możliwe dla wszystkich osób, które posiadają pełną zdolność do czynności cywilnoprawnych. Założenie własnej firmy niesie za sobą wiele korzyści, jednak nieodpowiednie przygotowanie skutkuje wysokim obciążeniem finansowym. Oprócz planu marketingowego, dzięki któremu można ustalić grono odbiorców oraz główne cele firmy, warto zadbać także o kwestie formalne.
Zakładanie firmy – co wziąć pod uwagę?
Założenie firmy nie jest, tak skomplikowane, jak może się to wydawać. Dobrze jest się jednak zapoznać z niezbędnymi informacjami, których wykorzystanie podczas zakładania działalności może przynieść w późniejszym czasie oczekiwane zyski oraz satysfakcję z prowadzonej działalności.
Forma prawna
Startując z biznesem, należy wybrać odpowiedni rodzaj prowadzonej działalności. Najprostszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Nieco bardziej skomplikowane może wydawać się założenie spółki. W tym przypadku wybór dotyczy także jej rodzaju. Wyróżnia się:
- spółkę jawną,
- spółkę partnerską,
- spółkę komandytową,
- spółkę komandytowo-akcyjną,
- spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółkę akcyjną.
Wybór księgowości
Prowadzenie przedsiębiorstwa związane jest z liczną dokumentacją. Należy dokładnie zastanowić się, jakie potrzeby firmy należy dokładnie dokumentować i rozpatrzyć zatrudnienie ekspertów. Umożliwi to profesjonalne działania księgowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Prowadzeniem pełnej lub uproszczonej księgowości zajmuje się np. M&B Biuro Rachunkowe. Doświadczeni księgowi świadczą usługi na wysokim poziomie, gwarantując uporządkowaną księgowość firmy.
Odpowiednia forma opodatkowania
Świadczenie jakiegokolwiek rodzaju usług, wiąże się z uzyskiwaniem dochodu. Obowiązkowe jest jego opodatkowanie, a wybranie jego rodzaju należy do bardzo ważnych decyzji. O tym, która forma jest najlepsza, decydują takie czynniki, jak rachunek ekonomiczny oraz rodzaj prowadzonej działalności. Wymienia się cztery możliwe formy opodatkowania:
- ryczałt,
- karta podatkowa,
- podatek liniowy,
- skala podatkowa.
Niezbędne formalności
Kolejnym ważnym i niezbędnym krokiem podczas zakładania swojej firmy, jest jej rejestracja w ZUS. Warto dowiedzieć się, jaka jest obecna stawka składek, aby mieć pewność, że jest możliwe ich opłacenie. Należy także sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek ulgi, które przysługują nowym przedsiębiorcom. Przykładem jest preferencyjna składka ZUS, która pomniejsza wartość składki przez pierwsze 24 miesiące od rozpoczęcia działań firmy.
Złożenie CEIDG-1
Ostatnim krokiem, który jest podsumowaniem wszystkich poprzednich, jest złożenie wniosku CEIDG-1. Należy wskazać dzień, w którym rozpocznie się prowadzenie działalności gospodarczej. Umieszcza się dane osobowe wnioskodawcy oraz wcześniej ustalone dane o firmie. W CEIDG-1 powinno zawrzeć się także miejsce firmy, rodzaj ubezpieczenia, wybraną formę opodatkowania. Prawidłowo wypełniony i podpisany formularz należy złożyć do dowolnego Urzędu Miasta/Gminy/Dzielnicy bądź w sposób internetowy.
Rejestracja firmy przez profesjonalistów
Liczba obowiązków, które gromadzą się przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, jest bardzo duża, dlatego warto zwrócić się po pomoc do ekspertów. Doświadczeni księgowi oraz niektóre biura rachunkowe zajmują się wieloma usługami, które pomagają w rozwoju przedsiębiorstw. Dotyczy to także pierwszego kroku podczas zakładania firmy, jakim jest rejestracja firmy w urzędzie. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje na czasie i może zająć się innymi niezbędnymi rzeczami. Daje to także gwarancję prawidłowo wypełnionego formularza oraz pewność, że żaden krok nie został pominięty.
Comments are closed.