Wyłącznie zbilansowana dieta jest gwarancją naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety, przy praktycznie nieograniczonym dostępie do produktów spożywczych z całego świata, nadal popełniamy wiele błędów żywieniowych. Jednym z największych zagrożeń jest cukier. Jak na nasze zdrowie wpływają słodycze? Czy istnieje zdrowsza alternatywa?

Dlaczego cukier nam szkodzi?

Cukier jest substancją, którą współcześnie znajdziemy w większości produktów spożywczych, również tych, których nie zakwalifikujemy jako słodycze. Niestety, takie produkty bezpośrednio przyczyniają się do pogarszania stanu naszego zdrowia. Cukier wpływa bezpośrednio na stan naszych zębów i przyczynia się do powstawania próchnicy – problem ten widać już u kilkuletnich dzieci! Nadmiar cukru przekłada się również na wagę ciała – nadmierne spożywanie słodkich produktów w krótkim czasie przyczyni się do wzrostu masy ciała.

Słodkości z domowego piekarnika – co warto piec?

Świetną alternatywą dla sklepowych słodyczy są domowe ciasta, ciasteczka czy przetwory – możemy tworzyć je praktycznie przez cały rok! Jednym z najchętniej wykorzystywanych jest przepis na ciasto marchewkowe, które jest nie tylko niskokaloryczne, ale też znacznie zdrowsze od większości znanych słodyczy. W domowych piekarnikach bez trudu przygotujemy też ciasta drożdżowe, ciasta ucierane, ciasta kruche – w każdym z nich możemy wykorzystać letnie owoce, takie jak truskawki, maliny, brzoskwinie. Dobrym pomysłem jest też pieczenie tarty, w których kruchy spód uzupełnia się np. serkiem mascarpone, śmietanką oraz ulubionymi owocami. Dobrym pomysłem może być mrożenie owoców, kiedy są one dostępne – w czasie jesieni i zimy wystarczy wyciągnąć je z zamrażarki i wykorzystać, np. do koktajlu czy też na ciasto.

 

 

Author

Comments are closed.

zobacz wiecej zobacz wiecej zobacz wiecej