Bonsai to coraz popularniejsza sztuka, która polega na tworzeniu pięknych miniaturowych drzewek. Rośliny w pojemniku udoskonalone zostały przez Japończyków i Koreańczyków. W Polsce drzewka tego typu jeszcze kilka lat temu były wyłącznie luksusowym prezentem. W dzisiejszych czasach na wielu posesjach i w wielu domach spotkać można uprawy bonsai.

O czym należy pamiętać?

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że do uprawy bonsai nadają się wszystkie gatunki drzewek. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście drzewka długowieczne. Mowa tutaj między innymi o sośnie, jałowców i dębie.

Kształtowanie drzew wymaga nieco wprawy. Oprócz strzyżenia należy nauczyć się również drutowania roślin co niestety nie jest prostym zadanie. Pierwszym etapem jest oczywiście przygotowanie się w odpowiedni materiał roślinny. Nie można zapominać również o specjalistycznych narzędziach.

Sosna bonsai może być cięta dopiero po pięciu latach. Wynika to oczywiście z tego, że dopiero po tym czasie można siewkę drzewa swobodnie ciąć i wyginać. Drzewka sosnowe bez problemu kupimy w szkółce albo w sklepie ogrodniczym. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby samodzielnie wyhodować drzewko z nasion.

Jakie narzędzia mogą przydać się do pielęgnacji drzewek bonsai?

W pierwszej kolejności należy oczywiście rozejrzeć się za kleszczami do cięcia gałęzi i konarów. Dobrym pomysłem jest kupienie kilku rozmiarów kleszczy, które dostosować będzie można do każdego rozmiaru. Pamiętać należy o tym, że kleszcze są znacznie ostrzejsze niż konkurencyjne sekatory. Z praktycznego punkt uwidzenia oznacza to, że cięcia będą szybciej się goić.

Do formowania drzewek przydać może się drut aluminiowy albo drut oksydowany. Dobry ogrodnik powinien posiadać również nożyczki, szczypce i dłuta. W wielu sklepach ogrodniczych spotkać można również specjalne rozchylacze do gałęzi.

Sosna bonsai prezentować będzie się bardzo okazale tylko wtedy, gdy dokupimy piękne doniczki. Najlepiej wybrać trwałe doniczki, które nawet po wielu latach użytkowania prezentować będą się bardzo okazale. Oprócz podłoża można rozejrzeć się również za dekoracyjnymi kamieniami.

Jakie są rodzaje cięć?

Przy pielęgnacji sosny bonsai wykonuje się głównie cięcia pielęgnacyjne, które są bardzo delikatne. Zdecydowanie bardziej rygorystyczne są cięcia formujące. Cięcia pielęgnacyjne wykonuje się głównie na młodych i wierzchołkowych przyrostach. Dzięki systematycznej pielęgnacji można roślinę utrzymać w pożądanym kształcie.

Najtrudniejsze do wykonania są oczywiście cięcia formujące bonsai. Ich głównym zadaniem jest kształtowanie roślin. Odbywa się to najczęściej poprzez wycięcie grubszych konarów i gałęzi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai ceny.

Author

Comments are closed.

zobacz wiecje zobacz wiecej zobacz wiecej