Być może nie każdy poszkodowany w wyniku wypadku samochodowego wie, ale przysługuje mu samochód zastępczy. Tutaj pojawia się kolejne pytanie. Przez jaki okres przysługuje ten samochód zastępczy? Odpowiedź nie jest specjalnie satysfakcjonująca, gdyż brzmi tak: To wszystko zależy. Wszystko jest oczywiście obwarowane odpowiednimi przepisami, ale powszechnie wiadomo, że ubezpieczyciele i tak chcą płacić za to przez jak najkrótszy czas.

Kiedy można liczyć na samochód zastępczy?

Jeżeli w wyniku wypadku nasz samochód został uszkodzony, to przysługuje nam pojazd zastępczy. Ale warto wiedzieć o tym, że taki pojazd otrzymamy tylko w przypadku, kiedy będzie on niezbędny, do zaspokojenia naszych ważnych potrzeb komunikacyjnych. Najczęściej otrzymamy go wtedy, kiedy używamy go do dojazdów do pracy, na zabiegi lekarskie itd. Nie możemy też dysponować innym samochodem. Czyli jeżeli jesteśmy właścicielem dwóch samochodów i jeden został uszkodzony, to raczej nie przysługuje nam pojazd zastępczy.

Na jak długo możemy wynająć samochód zastępczy?

Ciężko jest podać dokładne dane na ten temat. Dokładne, czyli wyrażone w dniach. Niestety nigdzie nie ma takich danych. Sąd Najwyższy określił, że wydatki na najem samochodu zastępczego powinny być celowe i ekonomicznie uzasadnione. Ale nigdzie nie ma informacji ja temat jak długo możemy używać zastępczego samochodu.

Szkoda całkowita a samochód zastępczy

W przypadku, kiedy wystąpiła szkoda całkowita, wtedy cała sytuacja jest znacznie prostsza. Ale oczywiście jak zwykle, diabeł tkwi w szczegółach. Więc jeżeli chcesz poznać dokładne informacje na temat tego, jak długo może trwać najem pojazdu w szkodzie całkowitej, zapoznaj się z tym artykułem. W nim wszystko jest dokładnie wytłumaczone i można od razu poprosić o konsultacje osoby, które na co dzień tym się zajmują.

Ogólnie rzecz ujmując, w przypadku szkody całkowitej, zastępczy samochód przysługuje od dnia, kiedy szkoda powstała, do dnia, w którym szkoda została zakwalifikowana jako całkowita. Do tego okresu dolicza się czas, który jest niezbędny do tego, aby kupić nowy samochód. Zazwyczaj ten dodatkowy okres to siedem dni. W niektórych przypadkach może on być dłuższy.

Jak więc widać niby wszystko jest proste, ale nie jest oczywiste. Przepisy można interpretować na różne sposoby i warto pamiętać o tym, że firmy ubezpieczeniowe mają dobre przygotowanie. Dlatego najlepiej przez wynajęciem samochodu zastępczego skonsultować to z kimś, kto się na tym zna.

Author

Comments are closed.

https://gazetastonoga.pl https://alliancedoctor.com https://herniatedlumbardisc.net