Ciśnienie w oponach jest kluczowym czynnikiem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Każdy kierowca powinien umieć zadbać o to, by było prawidłowe. Dowiedz się, jak je sprawdzić. 

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Ciśnienie w oponach to wartość, która mówi o tym, ile powietrza znajduje się w oponach. Prawidłowy, uniwersalny poziom ciśnienia w oponach wynosi 2,2 bara. Taka wartość gwarantuje bezpieczną jazdę. Producenci samochodów dostarczają informację na temat dokładnych wartości ciśnienia, optymalnych dla konkretnego modelu. Zazwyczaj można ją znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub w ościeżnicy drzwi na specjalnej tabliczce. Rzadziej umieszczana jest na naklejce na pokrywie bagażnika, w bagażniku przy kole zapasowym, na klapce od wlewu paliwa lub w schowku. 

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Gdy pojawia się potrzeba sprawdzenia ciśnienia, z pomocą przychodzi podręczny ciśnieniomierz. Jest to najłatwiejszy sposób kontroli ilości powietrza w oponach. Wystarczy przyłożyć urządzenie do wentyla i odczytać wynik. Warunkiem koniecznym do pomiaru ciśnienia jest zimna opona. Gdy opona jest rozgrzana, powietrze rozpręża się, co może sfałszować wynik. Należy również pamiętać, że samochód obciążony wymaga wyższego ciśnienia. Te wartości także można sprawdzić w tabeli od  producenta.

Jak często sprawdzać ciśnienie?

Aby zachować bezpieczeństwo na drodze, należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Zalecana częstotliwość kontroli zależy od wieku opon. Jeśli są młodsze niż 5 lat, zaleca się sprawdzać ciśnienie raz na miesiąc i przed każdą dłuższą trasą. W przypadku starszych opon należy dokonywać częstszej kontroli.

Kiedy sprawdzać ciśnienie w oponach?

W celu uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji na drodze, dobrze jest wyrobić sobie nawyk sprawdzania ciśnienia w jednej bądź kilku z poniższych sytuacji:

  • co 30 dni,
  • podczas każdej wizyty na stacji benzynowej,
  • przy każdej zmianie temperatury powietrza o 10 stopni,
  • przed każdą dłuższą podróżą.

Dlaczego ciśnienie w oponach spada?

Na spadek ciśnienia w oponach wpływają różne czynniki. Najczęściej są to uszkodzenia, na przykład wykrzywienie felgi lub wentyla, odklejenie stopki opony, nieszczelnej łatki bądź zwykłego złapania gumy. Innym powodem zmiany ciśnienia w oponie jest pogoda. W szczególności wczesną zimą i wiosną, gwałtowne wahania temperatur mogą spowodować zmniejszenie ilości powietrza w oponach. W tych porach roku należy zwrócić szczególną uwagę na poziom ciśnienia.

Kolejnym czynnikiem utraty początkowej wartości ciśnienia w oponach jest czas. Nawet odpowiednio napompowana opona po upływie kilku miesięcy straci trochę powietrza. 

Za niskie ciśnienie – co robić?

Gdy podręczny ciśnieniomierz pokazuje niższą wartość niż zalecana, należy udać się na najbliższą stację benzynową. Prawie każda stacja daje możliwość skorzystania z kompresora. Jest to urządzenie, które pozwala łatwo wyrównać ciśnienie w oponie do optymalnego poziomu. Dobrym rozwiązaniem jest też udanie się po pomoc do specjalistów, takich jak Bunar.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach jest sytuacją, której nie można bagatelizować. Taki stan rzeczy podczas jazdy prowadzi do uszkodzenia wewnętrznej struktury opony, zwiększenia spalania oraz pogorszenia precyzji kierowania pojazdem i jego stabilności. Podczas jazdy ze zwiększoną prędkością przy niedopompowanej oponie występuje ryzyko przegrzania jej. Może to skutkować bardzo niebezpiecznym wystrzałem opony.

Za wysokie ciśnienie w oponach

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach powoduje zmniejszenie powierzchni styku z nawierzchnią, co skutkuje zmniejszoną przyczepnością. Przy za dużej ilości powietrza w oponach zmniejsza się komfort jazdy. Takie opony znacznie słabiej tłumią nierówności, co również zwiększa poziom hałasu. Ponadto, przy takich warunkach szybciej zużywają się elementy zawieszenia, co dodatkowo wpływa na pogorszenie amortyzacji. Niesprawne elementy zawieszenia mogą doprowadzić nawet do awarii systemów elektronicznych samochodu.

Author

Comments are closed.

https://xann.pl/sitemap Prístrešky na terasy - ako vyhrať nekonečný boj s počasím  Balkonový stolík - vytvorte si vlastný kúsok raja