Samodzielna naprawa samochodu czy wymiana jego niektórych elementów eksploatacyjnych nie jest dzisiaj wcale taka trudna. W dobie Internetu łatwo można znaleźć dokładne instrukcje, które poprowadzą nas krok po kroku przez określone czynności. Producenci także idą z pomocą, oferując specjalne książki instruktażowe, omawiające dokładnie pod względem technicznym konkretne modele samochodów. Tym bez czego się nie obejdziemy, są narzędzia. Co zatem warto mieć w swoim garażu, aby spokojnie przeprowadzić podstawowe wymiany czy naprawy samochodowe?

Komplet kluczy i narzędzi

Zanim w ogóle pomyślimy o samodzielnej naprawie auta czy wymianie oleju lub klocków hamulcowych, musimy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt warsztatowy i narzędzia (https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,sprzet-warsztatowy-i-narzedzia,66-231.html), gdzie podstawą jest komplet kluczy samochodowych. Bez nich nie mamy żadnych szans na wykonanie jakichkolwiek prac związanych z samochodem – zarówno tych mechanicznym, jak i różnego rodzaju napraw wewnątrz auta. Przydatne zatem będą przede wszystkim:

  • klucze płaskie
  • klucze nasadowe
  • klucze specjalistyczne (np. klucz z pokrętłem do sondy lambda czy klucz do filtra paliwa itp.)

Oprócz samego rodzaju kluczy należy wziąć pod uwagę także ich rozmiary, dlatego najlepiej jest postawić na zestawy narzędziowe, zwłaszcza w przypadku kluczy nasadowych, gdzie obok grzechotek (klucze dynamometryczne), przedłużek i pokręteł, znajdziemy nasadki w szerokiej gamie rozmiarów. 

Podnośnik samochodowy i najazdy

Wiele napraw związanych z zawieszeniem samochodu wymaga wygodnego dostępu od jego spodu. Świetnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest posiadanie kanału samochodowego w garażu. Co zrobić, kiedy go nie mamy? Wtedy niezbędny będzie podnośnik, który de facto powinien być na wyposażeniu każdego samochodu, chociażby do wymiany koła na zapasowe. Przyda się on także do wymiany klocków hamulcowych. 

Jeśli jednak chcemy dokonać naprawy bezpośrednio pod samochodem, zwykły podnośnik nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, nadal jednak nic straconego. Sposobem na zyskanie łatwego i bezpiecznego dostępu do spodu auta są specjalne podstawki pod samochód, pozwalające na jego stabilne podniesienie, a także najazdy, czyli specjalne konstrukcje, na które można po prostu najechać samochodem.

Narzędzia pomiarowe

Odpowiednie klucze samochodowe, podnośniki i najazdy to nie wszystko, co będzie przydatne do samodzielnej naprawy samochodu. Warto bowiem pamiętać, że na samej mechanice naprawy się nie kończą. Auto to także elektryka, która bywa często o wiele bardziej awaryjna niż podzespoły mechaniczne. 

Dlatego też obok wymienionych już narzędzi, domowy warsztat powinien zawierać także sprzęt, który przede wszystkim pozwoli zdiagnozować usterki związane z układem elektrycznym. Podstawą jest tutaj oczywiście miernik napięcia (np. multimetr), bez którego nie sposób sprawdzić poprawności działania akumulatora czy alternatora oraz napięć w poszczególnych częściach instalacji elektrycznej.

Powyżej znajduje się naprawdę minimum, jeśli chodzi o sprzęt warsztatowy i narzędzia samochodowe. Żeby przekonać się jak bogaty i zróżnicowany jest ich wybór, wystarczy odwiedzić sklep iParts.pl. Można tam znaleźć nie tylko najazdy, podnośniki czy zestawy kluczy, ale także szereg innych narzędzi, które sprawdzają się zarówno w użytku prywatnym, jak i w profesjonalnych warsztatach samochodowych.

Author

Comments are closed.

zobacz wiecje zobacz wiecje skrzynia ogrodowa