Z roku na rok wzrasta odsetek małżeństw kończących się rozwodem. Na myśl o zakończeniu formalnego związku większości z nas rysują się przed oczami burzliwe, ciągnące się latami rozprawy i  batalie z byłym współmałżonkiem o majątek. Czy rozwód musi tak wyglądać? Niekoniecznie! Wbrew pozorom uzyskanie „szybkiego” rozwodu jest możliwe. 

Przyspieszony rozwód

Każda osoba składająca do sądu okręgowego pozew rozwodowy ma dwie możliwości: złożyć pozew o rozwód z orzekaniem lub bez orzekania o winie swojego partnera. Jeśli rozstający się małżonkowie są zgodni w kluczowych kwestiach, takich jak podział majątku, opieka nad dziećmi, wysokość alimentów, znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest wnioskowanie o rozwód bez orzekania o winie. W tym przypadku sąd nie musi zbierać materiału dowodowego (przesłuchiwać świadków, kompletować opinii biegłych), co znacząco usprawnia całe postępowanie. W efekcie często zaledwie jedno spotkanie na sali sądowej wystarczy, żeby sąd wydał pomyślny wyrok. 

Warto wiedzieć, że początkowe zdecydowanie się na rozwód za porozumieniem stron ma charakter odwracalny. W toku postępowania każda ze stron ma prawo do modyfikacji swojego wniosku i obarczenie odpowiedzialnością za rozpad związku drugą stronę. Ponadto, nawet w przypadku polubownego rozwiązania małżeństwa osoba znajdująca się w niedostatku może ubiegać się o alimenty od byłego małżonka.

Dobry prawnik to podstawa!

Błędy w dokumentacji, brak niezbędnych załączników albo niedotrzymanie terminów przeważnie skutkuje rozciągnięciem się w czasie postępowania. Aby maksymalnie usprawnić całą procedurę, warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który będzie trzymał rękę na pulsie. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej informacji.

Author

Comments are closed.

Ochranné kryty Osvetlenie https://xann.pl/sitemap