Jeszcze do niedawna większość polskich kierowców poruszała się samochodami z silnikami wolnossącymi. Dzisiaj jednostki bez doładowania ustępują miejsca bardziej nowoczesnym, mocnym motorom. Mimo zmian na rynku motoryzacyjnym, auta z silnikami wolnossącymi wciąż mają pokaźne grono fanów. Dlaczego? Sprawdź!

Czym jest silnik wolnossący?

Silnik wolnossący został opatentowany w 1877 roku przez niemieckiego konstruktora Nikolausa Augusta Otto. Najprościej zdefiniować można go jako jednostkę napędową pozbawioną doładowania. Inaczej określany jest mianem silnika atmosferycznego. Urządzenie zasilane jest w powietrze przez układ dolotowy. Mechanizm wykorzystuje naturalną różnicę ciśnień między komorą spalania podczas ssania a otoczeniem. Nie ma tutaj dodatkowego układu wspomagającego wtłaczanie powietrza niezbędnego do zapłonu mieszanki. Co ciekawe, unowocześnione silniki wolnossące wciąż montowane są w wysokiej klasy autach sportowych.

Gwałtowny postęp w dziedzinie motoryzacji oraz pojawienie się restrykcji dotyczących emisji spalin spowodowały zmniejszenie zainteresowania tego typu jednostkami.

Zalety silników wolnossących

 Silniki wolnossące cenione są za swoją prostą, a więc również bezawaryjną konstrukcję. Osprzęt został zredukowany do minimum, dzięki czemu mniej komponentów jest narażonych na usterki i szybkie zużycie. Jednostajny przyrost mocy zapewnia wygodę i przewidywalność podczas jazdy. Dużą zaletą urządzenia jest brak konieczności schładzania turbiny przed zgaszeniem silnika. Auto z silnikiem wolnossącym spełni oczekiwania osób szukających wygodnego, taniego w eksploatacji pojazdu do jazdy po mieście.

Author

Comments are closed.

https://alfredotavares.com https://meblebukowe.info https://emtec-group.com.pl