Tatuaż wykonany na ciele zostaje z nami na długi czas. Co zrobić w sytuacji, kiedy przestajemy czuć się dobrze z trwałą ozdobą? Medycyna estetyczna ma na to rozwiązanie i jest to profesjonalny zabieg usuwania tatuażu. Na czym polega i jak przygotować się do zabiegu?

Usuwanie tatuażu – na czym polega?

Usuwanie tatuażu lub makijażu permanentnego jest coraz popularniejszym zabiegiem wykonywanym w klinikach medycyny estetycznej. Jeśli chcesz usunąć niechciane tatuaże lub makijaż, który już nie prezentuje się dobrze – warto poznać kilka informacji na temat zabiegu.

Usuwanie tatuażu polega na zniszczeniu barwników znajdujących się w skórze za pomocą lasera. Zabieg wykonywany przez profesjonalistę jest całkowicie bezpieczny i skuteczny. Jednakże, należy pamiętać, że proces ten jest stopniowy i wymaga kilku wizyt. Ilość zabiegów potrzebnych do usunięcia tatuażu lub makijażu permanentnego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość tatuażu, rodzaj barwników, a także stopień ich rozłożenia w skórze. W większości przypadków konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, które są wykonywane co 6-8 tygodni. Czas pomiędzy kolejnymi zabiegami jest potrzebny, aby skóra mogła się zregenerować.

Jak należy przygotować się do zabiegu usuwania tatuażu?

Pierwszym krokiem jest znalezienie zaufanej kliniki. Podczas konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, specjalista rekomenduje odpowiednią metodę usuwania tatuażu lub makijażu. Najlepszym czasem do wykonania zabiegów z użyciem lasera jest okres jesienno-zimowy, kiedy skóra nie jest narażana na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Jak przygotować się do zabiegu usuwania tatuażu?

  • konieczne jest unikanie opalania; 
  • należy stosować kremy z wysokim filtrem UV; 
  • nie należy stosować kremów z retinolem; 
  • trzeba zaprzestać depilacji w miejscu tatuażu.

 

Usuwanie tatuażu – jak wygląda zabieg?

Zabieg usuwania tatuażu jest przeprowadzany za pomocą lasera, który emituje wiązkę światła o wysokiej intensywności. Podczas zabiegu, laser przeprowadzany jest po powierzchni skóry, co powoduje, że energia emitowana przez laser jest pochłaniana przez barwniki znajdujące się w skórze. W wyniku tego procesu, barwniki rozpadają się na mniejsze cząsteczki, które są następnie wchłaniane przez układ limfatyczny i usuwane z organizmu. Zabieg jest przeprowadzany w sposób stopniowy, co oznacza, że usuwanie tatuażu odbywa się w kilku etapach.

Przed zabiegiem usuwania tatuażu, skóra zostaje oczyszczona i nałożony zostaje żel, który ułatwia przeprowadzenie lasera. W trakcie zabiegu może pojawić się uczucie pieczenia lub mrowienia, jednak są to objawy krótkotrwałe i ustępują po kilku minutach. Bezpośrednio po zabiegu, skóra może być zaczerwieniona i opuchnięta, a także może pojawić się krótkotrwały ból. W takim przypadku zaleca się stosowanie zimnych okładów i leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z kliniką. 

Po zabiegu ważne jest również, aby unikać opalania, stosować kremy z wysokim filtrem UV oraz unikać stosowania kosmetyków, które mogą podrażniać skórę. 

Jakie są przeciwwskazania do usuwania tatuażu?

Do zabiegu zawsze kwalifikuje lekarz, który decyduje też o wyborze metody i okresach rekonwalescencji pomiędzy poszczególnymi sesjami.

Przeciwwskazania do zabiegu usuwania tatuażu lub makijażu permanentnego:

  • choroby skóry; 
  • ciąża; 
  • karmienie piersią; 
  • choroby układu krążenia; 
  • cukrzyca; 
  • choroby autoimmunologiczne;
  • przyjmowanie niektórych leków.

 

Po wykonaniu zabiegu zalecane jest unikanie aktywności fizycznej, sauny, basenów i opalania przez około 2 tygodnie. W przypadku wystąpienia bólu można stosować zimne okłady lub leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ważne jest stosowanie wysoce odżywczej diety, która wesprze organizm w procesie regeneracji. W jadłospisie powinny pojawić się źródła pełnowartościowego białka – mięso, ryby, owoce morza, jaja i nabiał. Warto wprowadzić zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego jak np. oliwa z oliwek, awokado, czy olej lniany. 

  

Artykuł przygotowany przez redaktora portalu Find my Beauty Expert

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga, gdzie poruszane są zagadnienia z tematyki medycyny estetycznej i branży beauty. 



Author

Comments are closed.

zadaszenie tarasu zadaszenie tarasu zobacz wiecje