Wycieraczki samochodowe to elementy eksploatacyjne, które co określony czas, muszą zostać wymienione. Dużym plusem w tej sytuacji jest to, że nietrudno zauważyć, kiedy należy to zrobić. Zużyte wycieraczki przestają po prostu spełniać swoją funkcję. Co dokładnie można potraktować jako zwiastun wyeksploatowania wycieraczek? Jak kupić odpowiednie i jak je wymienić?

Dlaczego warto kontrolować stan wycieraczek?

Wycieraczki samochodowe mają tak naprawdę do odegrania tylko jedną, ale niezwykle istotną funkcję. Jest nią zapewnienie kierowcy jak najlepszej widoczności przez szybę przednią. A w wielu samochodach także przez szybę tylną. I chociaż z pozoru jest to wyposażenie, które nie wzbudza zbytniego zainteresowania większości kierowców. To stan wycieraczek powinien być jedną z najbardziej kontrolowanych rzeczy – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Zazwyczaj w samochodach interesuje nas przede wszystkim stan silnika, zawieszenia i wyposażenia zapewniającego wygodę. Ewentualnie zwracamy uwagę na oświetlenie, którego awaria grozi mandatem. Wystarczy jednak deszcz, przejazd przez pełne smogu miasto czy opady śniegu i okazuje się, że bez sprawnie działających wycieraczek, droga staje się męczarnią. Co ważne, staje się także bardzo niebezpieczna. 

Rozsmarowany na szybie brud czy woda znacząco ogranicza widoczność. Wraz z nastaniem zmroku jest ona coraz gorsza, a bezpieczna jazda staje się niemożliwa. Dlatego sprawne wycieraczki szyb to coś, o co każdy odpowiedzialny kierowca powinien dbać! Jeśli dawno nie używałeś wycieraczek, to sprawdź, czy faktycznie spełniają one prawidłowo swoje zadanie.

Oznaki zużycia wycieraczek

Wycieraczki do szyb zbudowane są z dwóch podstawowych elementów. Najczęściej wymianie podlega przede wszystkim ta część, która bezpośrednio styka się z szybą, czyli pióro wycieraczki. Drugim jej elementem jest przegub, do którego montowane są pióra. I o ile pióra wycieraczek odpowiadają za sprawne zbieranie z szyby zabrudzeń, wody czy śniegu, o tyle przegub ma za zadanie zapewnić piórom odpowiedni nacisk na powierzchnię szyby.

Do oznak zużycia wycieraczek szyb przednich i tylnych zaliczyć można przede wszystkim:

  • smużenie 
  • rozmazywanie 
  • przeskakiwanie wycieraczek
  • różnego rodzaju odgłosy, takie jak piski, skrzypienie czy skrobanie wydawane w czasie ich pracy. 

Oznaki zużycia piór można zauważyć także poprzez ich oględziny. Kiedy powierzchnia gum posiada wyszczerbienia lub rozwarstwienia, także należy jak najszybciej wymienić wycieraczki na nowe. 

Zakup wycieraczek – sprawdź, jakie pasują

Sam zakup wycieraczek nie jest niestety tak prosty, jakbyśmy tego chcieli. Wszystko dlatego, że poszczególne modele samochodów posiadają różne typy i rozmiary wycieraczek. Z tego też powodu wycieraczki szyb kupujemy poprzez dopasowanie ich do modelu swojego auta. Producenci umieszczają informację na opakowaniach wycieraczek, do jakich typów modeli samochodów dany komplet piór pasuje. 

Jeśli masz problem ze znalezieniem typu i rozmiaru wycieraczek szyb, jakie są dedykowane do Twojego auta, to zajrzyj do sklepu internetowego Ucando.pl, w którym znajduje się bogaty asortyment części samochodowych – w tym wycieraczek szyb, z dokładnym określeniem, do jakich modeli pasują.

Author

Comments are closed.

zobacz wiecje zadaszenie tarasu Krzesła Ogrodowe