Zabezpieczenie dróg jest ważnym etapem przygotowania odcinka do remontu, prac konserwacyjnych, inspekcji czy ważnych wydarzeń zakłócających płynność ruchu (na przykład maratonów, których trasa przebiega przez centrum miasta). Dzięki wprowadzeniu nowej organizacji możliwe jest zapewnienie płynności ruchu nawet w niecodziennych sytuacjach. W jaki sposób zabezpieczane są drogi? Jak należy umieścić na jezdni dodatkowe elementy, aby nie stwarzały zagrożenia? Sprawdź!
Zabezpieczenie dróg: zasady, których należy przestrzegać
Zabezpieczenie dróg może obejmować wyznaczenie nowych pasów, wyłączenie z ruchu części jezdni czy stworzenie nowego pobocza. Co ważne, o zabezpieczenie odcinka nierzadko muszą zadbać sami kierowcy. Jeśli dojdzie do kolizji albo samochód odmówi posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie, na barkach kierowcy spoczywa obowiązek umieszczenia na drodze trójkąta ostrzegawczego. Do wyznaczania nowej organizacji ruchu na drogach służą znaki poziome, znaki pionowe oraz urządzenia BRD, czyli wszelkiego rodzaju słupki, pachołki, fale świetlne, progi, sygnalizacja wahadłowa.
Zasady zabezpieczania dróg ściśle określają przepisy prawne. Najważniejsze zasady ujęte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jednostki odpowiedzialne za dany odcinek muszą dopilnować tego, żeby oznaczenia zamontowane były w odpowiednim miejscu, a ich zamocowanie było solidne. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiedniej podstawy drogowej.
Podstawy pod znaki drogowe dla większego bezpieczeństwa
Pod wpływem silnego wiatru, ulewnego deszczu albo na skutek otarcia przez samochód znaki drogowe, pachołek, słupek czy tablica mogą się przesunąć, przekrzywić albo przewrócić, stwarzając zagrożenie dla samochodów. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, wystarczy umieścić znak w solidnej podstawie. Nowoczesne modele produkowane z PCV są odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Ich konstrukcja jest wyważona w taki sposób, aby znak był stabilny niezależnie od pogody i pewnie przylegał do podłoża. Bazy pod znaki wyposażane są w uniwersalne otwory montażowe, więc można dopasować je do wszystkich znaków, tablic czy ogrodzeń ażurowych.
Comments are closed.