Ta nieco tajemnicza nazwa przedmiotu oznacza maszynę transportującą zboże. Żmijki są również znane jako podajniki ślimakowe. Wszystko za sprawą ich budowy. Żadne gospodarstwo rolne trudniące się uprawą zboża, nie obejdzie się bez żmijek zbożowych. Warto więc wiedzieć, że są ich różne rodzaje. Jaki rodzaj najlepiej wybrać? Sprawdźmy.

Żmijka do zboża: podział ze względu na zastosowania w rolnictwie

Wyróżniamy cztery główne rodzaje podajników ślimakowych do zboża. Każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami i może być wykorzystywany w różnych sytuacjach. Jednak wszystkie składają się z silnika, oczywiście elektrycznego oraz rury posiadającej tzw. zwoje ślimaka. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje żmijek zbożowych?

1. Żmijki czerpiące

Jest najczęściej wybieranym przez doświadczonych pracowników rodzajem przenośników. Dodatkowo wyposażony jest w czerpnie. Dzięki nim możliwe jest transportowanie zboża, po wcześniejszym umieszczeniu czerpni w kopcu, czyli specjalnej pryzmie.

2. Przenośnik koszowy

Jest to przenośnik wyposażony w kosz zasypowy, który montowany jest na ogół na windzie. Dzięki temu całe urządzenie może się łatwo przemieszczać i zmieniać wysokość, na której przyjmowane jest zboże. Pomaga to szybko i sprawnie rozładować przyczepy ze zbożem oraz przesypać plony do magazynów.

3. Przenośniki pionowe

Transportują one zboże pionowo do składu. Są w stanie przetransportować ziarna nawet na dużą wysokość lub je z niej pozyskać. Dzięki temu, przenośniki pionowe mogą sprawnie załadować magazyny do zboża lub je wyładować. Składy te są nazywane silosami zbożowymi. Należą do podstawowego wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego.

4. Przenośniki hydrauliczne

Różnią się one nieco od wyżej wymienionych rodzajów żmijek do zboża – przenośników. Montowane są bowiem najczęściej z tyłu przyczepy, przy jej burcie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można ładować zboże bezpośrednio na przyczepę lub do siewnika. Jest to bardzo korzystne podczas żniw czy też przy zasiewaniu pola zbożem.

Jak zbudowany jest przenośnik ślimakowy do zboża?

Wiemy już, że każda żmijka do zboża składa się z silnika oraz rury ze zwojami ślimakowymi. Jednak, aby zrozumieć lepiej funkcjonowanie tej maszyny rolniczej, powinniśmy lepiej poznać jej budowę.

Żmijka do zboża opiera się zwłaszcza na elektrycznym silniku, który ją napędza. Dzięki temu bez szczególnej ingerencji człowieka można przetransportować materiały. Silnik jest połączony z rurą, wewnątrz której znajdują się nawinięte powierzchnie śrubowe, czyli zwoje ślimaka. Rura ta inaczej nazywana jest wałem. Bez zwojów transport zboża byłby niemożliwy. Bowiem to obracanie się wału wraz ze śrubą sprawia, że ziarna zboża poruszają się zgodnie z ustawionym kątem obrotu wału, sypiąc się wprost do magazynu. Oczywiście transportowane zboże musi być sypkie.

Pod względem budowy zwoju wyróżniamy dwa typy przenośników do zboża: z korytem zamkniętym lub korytem otwartym. Najczęściej wybierany jest przenośnik w kształcie litery U. Jest on bowiem idealny do załadunku silosów.

Czy przenośnik ślimakowy może być używany tylko do transportu zboża?

Choć na ogół przenośniki ślimakowe są wykorzystywane w rolnictwie jako maszyny transportujące zboże, mają również inne zastosowania. Są wykorzystywane np. w budownictwie. Mogą bowiem równie dobrze transportować sypkie, suche materiały budowlane, takie jak: cement, pellet, żwir, ekogroszek czy miał. Również w ogrodnictwie na większą skalę, mogą nam pomóc przy pracy. Sprawnie przetransportują nasionka warzyw czy wszelkich owoców i innych zielonych roślin.

Bez żmijek do zboża praca w rolnictwie byłaby niezmiernie trudna. Przenośniki usprawniają ją i pomagają szybciej zebrać żniwa na roli czy też są nieocenione przy zasiewaniu pól. Kupione od godnych zaufania producentów będą działać przez lata.

Author

Comments are closed.

zadaszenie tarasu zobacz wiecje zobacz wiecej